خانه / استابلایزر / استابلایزر ولتاژ چیست؟ | همه چیز درباره استابلایزر ولتاژ

استابلایزر ولتاژ چیست؟ | همه چیز درباره استابلایزر ولتاژ

ممکن است شما از آن دسته آدمهایی باشید که نمیدونید استابلایزر ولتاژ چیست و چگونه کار می‌کند؟ ما در این مقاله می‌خواهیم به چگونگی عملکرد استابلایزر ولتاژ؟ انواع استابلایزر ولتاژ؟ دلیل استفاده از استابلایزر ولتاژ، چگونگی انتخاب استابلایزر مناسب؟ را برای شما توضیح دهیم، پیشنهاد می‌شود ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

استابلایزر ولتاژ چیست؟ | همه چیز درباره استابلایزر ولتاژ

استابلایزر چیست ؟

استابلایزر چیست ؟

امروزه تمامی تجهیزات استفاده شده در تاسیسات الکتریکی و مکانیکی، اساس و پایه عملکرد آنها بر انرژی الکتریکی است، به همین دلیل کیفیت برق و حذف نوسانات داخل برق شهر به یکی از دغدغه‌های بسیار مهم طراحان قرار گرفته است.
همانطور که می‌دانید با بودن اندکی نوسان داخل برق شهر، باعث می‌شد که برق شهر از حالت ایده‌آل خود خارج شود و کیفیت نامطلوبی را به خود بگیرد. از طرفی داخل تاسیسات الکتریکی و مکانیکی تجهیزات بسیار گران قیمت و حساسی استفاده می‌شود که ممکن است با تغییر اندکی در برق شهر به آن دستگاه‌ها خسارت وارد شود.

به همین دلیل باید از تجهیزات در برابر نوسانات برق محافظت گردد، تمام طراحان تاسیسات الکتریکی در طراحی خود همیشه دستگاه محافظ را در نظر می‌گیرند و در قسمت‌های مختلف طراحی خود از آنها استفاده می‌کنند. دستگاه استابلایزر ولتاژ یا همان تثبیت کننده ولتاژ دستگاهی است که از تجهیزات داخل تاسیسات الکتریکی و مکانیکی در برابر نوسانات و اعوجاج‎‌های داخل برق شهر محافظت می‌کند.

نحوه عملکرد استابلایزر و لتاژ

نحوه عملکرد استابلایزر و لتاژ

در واقع دستگاه استابلایزر ولتاژ برای اینکه بتواند ولتاژ مطلوب را به تجهیزات مصرفی برساند، بدین صورت عمل می‌کند که ولتاژ پایین را تا حد ممکن بالا می‌برد و ولتاژ بالا را تا حد ممکن پایین میاورد، که اصطلاحأ به اینکار Boost و Buck کردن گفته می‌شود که در بعضی از استابلایزرها بصورت دستی و در بعضی از آنها بصورت خودکار انجام می‌گیرد.
در واقع وقتی جریان افت می‌کند دستگاه استابلایزر عملیات Boost را انجام می‌دهد و وقتی جریان بیش از حد وارد مدار می‌شود عملیات Buck را انجام می‌دهد. عملیات بالا با قرار دادن ترانس در مدار صورت می‌گیرد که در نوع رله‌ای بصورت دستی منظور همان مکانیکی است صورت می‌گیرد و در نوع سروو موتوری بصورت هوشمند و خودکار انجام می‌شود.

انواع استابلایزر ولتاژ

دستگاه تثبیت کننده ولتاژ در دو نوع رله‌ای و سروو موتوری تقسیم می‌گردند که در ذیل بطور خلاصه به توضیح هرکدام از آنها می‌پردازیم.
استابلایزر رله‌ای: دستگاه استابلایزر رله‌ای همانطور که در بالا بیان کردیم بصورت مکانیکی است و این حرف بدین معنی نیست که یک شخص را باید پشت دستگاه استابلایزر قرار داد تا هر وقت ولتاژ بالا یا پایین شد بصورت دستی آنرا تنطیم کرد، بلکه بدین معنی است که یک کنترل کننده جریان قرار دارد و باتوجه به ولتاژ تعیین شده دائمأ ولتاژ را اندازه‌گیری می‌کند و درصورت پاین یا بالا شدن ولتاژ، رله‌ها را در محل مناسب قرار می‌دهد و ولتاژ را مدیریت می‌کند.

استابلایزر رله ای

استابلایزر سروو موتوری: در این نوع از استابلایزر در واقع یک ترانس افزاینده و کاهنده قرار دارد که به ترانس خودکار متصل است و آن سر دیگه ترانس خودکار به بازوی انتقال و در انتهای بازو هم یک موتور سروو قرار دارد. در این نوع از استابلایزر ابتدا اختلاف جریان اندازه گرفته می‌شود و با توجه به آن توسط موتور بازوی انتقالی به حرکت درمی‌آید و ترانس را در محل صحیح قرار می‌دهد.
در استابلایزر رله ای بدین صورت بود که رله بطور کامل ترانس را در یک محل دیگری قرار می‌داد اما در استابلایزر سروو موتوری یک بازو که متصل به موتور سروو است توسط کنترل کننده فرمان را دیافت می‌کند و عملیات را انجام می‌دهد.

استابلایزر سروو موتوری

انتخاب استابلایزر ولتاژ

انتخاب استابلایزر ولتاژ

استابلایزر رله‌ای دقتی در حد ۵ الی ده درصدی دارند، بدین معنی که اگر خروجی دارای تلرانس ۱۵ درصدی باشد، مدیریت آن برای رساندن به جریان مصرف کننده با دقتی در حد ۵ الی ۱۰ درصد است.


پیشنهاد می‌شود برای خرید استابلایزر برای خانه از استابلایزر رله ای استفاده گردد به دلایلی که در ذیل بیان می‌کنیم:

  •  دارای قیمت مناسبی هستند.
  • دقت قابل قبول
  • وزن و ابعاد مناسب
  • و از طرفی اصلاح ولتاژ را کم کند انجام می‌دهند.

استابلایزر سروو موتوری در مواقعی که جریان ورودی بالا است استفاده می‌شود و دقت آنها از ۱ تا ۵۰ درصد متغییر است به همین دلیل برای شرایط سخت بسیار مناسب است.

استابلایزر سروو موتوری برای مصارف شهری و خانگی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد و در این نوع از دو عدد ترانس بهره‌مند است، در نمونه‌های استابلایزر صنعتی و سه فاز به سه ترانس هم می‌رسد و در بعضی از مواقع ممکن است از سه عدد سرو موتور هم استفاده شود.

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
ویرا صنعت الکتریک
راه های ارتباطی با مدیر فروش:
mobile icon شماره موبایل: 09120294167
mobile icon شماره موبایل: 09153180568
شماره تلفن ثابت: 28428959-021
telegram icon تلگرام: virasanat_electric@
email icon پست الکترونیکی: vira.sanat.electric@gmail.com

مطلب پیشنهادی

قیمت استابلایزر سه فاز

قیمت استابلایزر سه فاز – ترانس اتوماتیک سه فاز فاراتل

قیمت استابلایزر سه فاز با کیفیت مناسب و گارانتی معتبر را از ما بخواهید. شرکت …